Tes Turbo

Turbo Revizyonu Nedir?

Kısacası arızalı turboyu tekrar verimli şekilde çalışır duruma getirme işlemine turbo revizyonu ( yenileme işlemi ) denmektedir.

Revizyon Aşamaları

Turbo sökülmeden önce araçdaki problemler iyi bir gözlem ve tecrübe ile belirlenmeli ve turbo ile birlikte mutlaka turbo servisi bilgilendirilmelidir.Bu konudaki iletişim arızayı belirlemek için çok önemlidir.

Şikayetler doğrultusunda yapılacak testler belirlenip uygulamaya geçilir. Basınç, balans ve yağ sızdırmazlık testleri yapılır.

Sonuçlara göre turbo tamamen dağıtılarak turbonun bütün ekipmanları tek tek incelenir ve kontrol temizlikleri yapılarak değişmesi gereken parçalar belirlenmiş olur. Böylece değişecek parçalara göre revizyon maliyeti de ortaya çıkmış teklif hazırlanmış olacaktır.

Müşteri onayı alındıktan sonra yenileme işlemi yani turbo revizyonu başlamaktadır. Kullanılır durumda olan parçalar ultrasonic, kumlama ve kimyasal yıkama ile detaylı temizlenir montaja hazır hale getirilir.

Bozuk olan parçalar orijinali ile aynı ölçülerde ve kalitede olacak şekilde tedarik edilir ve montaj işlemine geçilir.

Mil ve pervane rotor olarak balansı yapılır ve yeni tamir takımı ile katriç toplanır.Katricin fabrika değerlerine göre uygun olan devirde ve yağ basıncında balans işlemi yapılıp tekrar test edilir.

Hazır olan katriçe emme ve egzoz salyangozları ile westgate montajları yapılır.
Daha sonra turbo modeline göre;

Westgate ayarı , aktuvatör ve flow ayarları yapılarak fabrika ayarlarına getirilip turbo revizyon işlemi tamamlanmış olur.